Xiaomi wygaszanie ekranu podczas rozmowy - Kalibracja czunika zbliżeniowego w Xiaomi

Xiaomi wygaszanie ekranu podczas rozmowy - Kalibracja czunika zbliżeniowego w Xiaomi

Ekran nie wybudza się po zakończeniu połączenia w Xiaomi ? Kalibracja czujnika zbliżeniowego w Xiaomi - Poradnik


Xiaomi pomimo bezapelacyjnej świetności swoich telefonów i gromko powtarzanego hasła "Xiaomi lepsze" posiada również swoje bolączki. Jednym z problemów z którymi często zgłaszają się do nas użytkownicy Xiaomi jest niedziałający bądź wadliwie działający czujnik zbliżeniowy.  Dlaczego tak się dzieje i jak można sobie poradzić w domowych warunkach z wadliwie działającym czujnikiem zbliżeniowym przybliżymy Państwu w tym artykule.

Co to jest czujnik zbliżeniowy i do czego służy ?

Czujnik zbliżeniowy jest to drobny sensor przylutowany do płyty głównej który odpowiada za wygaszanie i wybudzanie ekranu podczas rozmowy telefonicznej. Mechanizm działania czujnika zbliżeniowego jest prosty i intuicyjny i sprowadza się do reakcji na wiązkę światła. Gdy zbliżamy telefon do ucha i zakrywamy wycięcie w wyświetlaczu przez które czujnik mierzy emisję światła sprawia to, że ekran nam gaśnie podczas rozmowy. Z chwilą gdy oddalimy telefon od ucha do czujnika spowrotem dociera wiązka światła i nasz wyświetlacz ponownie wybudza się. W przypadku gdy mamy doczynienia z uszkodzonym czujnikiem ekran bądź nie wybudza się bądź nie wygasza w trakcie rozmowy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być conajmniej kilka:


Szkło hartowane a czujnik zbliżeniowy

Bardzo popularne ostatnimi czasy szkła hartowane 5D czyli tzw szkła pełnoekranowe posiadające czarną plastikową obramówkę w zestawieniu z kurzami i pyłkami dostającymi się pod ekran mogą skutecznie zablokować przepływ światła do czujnika zbliżeniowego. Jeżeli widzimy, że w naszym pokrowcu na smartfona nagromadziło się trochę brudu i pyłków to wysoce prawdopodobne że pod szkłem hartowanym również się one znajdują. Należy wtedy odkleić szkło hartowane i przeczyścić obszar górnej części wyświetlacza gdzie z reguły znajduje się czujnik zbliżeniowy. Po takim czyszczeniu wszystko powinno wrócić do normy.


Zbita szybka Xiaomi a czujnik zbliżeniowy

To być może rzadszy przypadek ale na kanwie różnych doświadczeń z klientami postanowiliśmy ująć go również w naszym poradniku. W przypadku gdy mamy zbitą szybkę w naszym Xiaomi zdarza się, że pod szybę wpadną pyłki i zabrudzenia hamujące skutecznie działanie czujnika bądź nasza szybka będzie stłuczona w miejscu w którym znajduje się ów czujnik i tym samym jego prawidłowe działanie będzie  niemożliwe. Niezbędnym krokiem w takim przypadku jest wymiana szybki w Xiaomi - czego mogą dokonać Państwo w naszym serwisie.


Kalibracja czujnika zbliżeniowego - jak skalibrować czujnik ?

Aby skalibrować czujnik zbliżeniowy należy wejść w dialer czyli aplikację telefonu, klikamy zatem zieloną słuchawkę TELEFON i wybieramy na klawiaturze następującą kombinację :

*#*#64663#*#* następnie klikamy zieloną słuchawkę jakbyśmy chcieli zadzwonić, naszym oczom ukaże się takie menu jak na poniższym obrazku:

Kalibracja Czujnika Zbliżeniowego Xiaomi

następnie wybieramy sobie Proximity Sensor

:Proximity Sensor Xiaomi

Może również występować pod frazą LS/PS lub po polsku czujnik zbliżeniowy.

W niektórych wersjach oprogramowania możliwa jest kalibracja czujnika w innych jedynie odczyt. Tym samym jeśli telefon nie reaguje na zasłonięcie czujnika zbliżeniowego i wyczerpane zostały wszystkie metody wskazane w tekśćie, wszystko wskazuje na to iż czujnik został uszkodzony. W przypadku gdy posiadają Państwo gwarancję na telefon należy oddać telefon do sklepu w którym się go nabyło , w przypadku braku gwarancji na telefon zapraszamy do nas, świadczymy profesjonalny serwis Xiaomi - nasze oddziały znajdą Państwo w Warszawie i w Łodzi.

11 Comments

  • Avatar
   Bruszewski Maciej
   Aug 20, 2021

   Redmi Note 10 Pro. Jak włączyć blokowanie ekranu podczas rozmów? Włączają się przyciski po dotknięciu policzkiem.

   • Avatar
    Bruszewski Maciej
    Aug 20, 2021

    *#*#64663#*#* ten sposób nie działa, ale zadziałał w MI 10 5G

  • Avatar
   Gosia
   Aug 26, 2021

   No dobra, pokazane jest gdzie szukać czujnika kalibracji do testu, ale nie jest pokazane jak dokładnie to zrobić. Mam problem z połączeniami, wygasza mi się ekran i nie mogę nic zrobić. Chce zrobić test czujnika, a gdy wchodzę w proximity sensor nie wykazuje mi błędu, dotykam miejsca gdzie czujnik i nic się nie dzieje i muszę poprostu wyjść bo nie mogę nic więcej zrobić. Poza tym, gdyby jakim cudem udało mi się zrobić test, to co potem żeby to naprawić? Nie rzetelny tekst.... Mam xiaomi redmi note 9pro

   • Avatar
    Miszcz
    Aug 30, 2021

    W prawym górnym rogu są trzy kropki. Jak tam wejdziesz masz dodatkowe menu i z tego dodatkowego menu wybierz jeszcze raz proximity sensor i tam kalibrujesz.

  • Avatar
   Łuki
   Sep 9, 2021

   POCO X3 PRO czujnik zbliżeniowy nie dział - nie wygasza telefonu podczas kontaktu z twarzą; REDMI 4A - ten sam problem j.w. ewentualnie czarny (wygaszony) ekran podczas połączenia - brak możliwości rozłączenia rozmowy. W zależności od dnia - czasem działa poprawnie czasem pojawiają się oba problemy. Ma ktoś jakieś sensowne rozwiązania - kalibracja nic nie daje

  • Avatar
   Michal
   Sep 9, 2021

   Przecież dotychczas Xiaomi nie ma czujnika zbliżeniowego, zamiast tego wykorzystuje sensor światła dlatego wszyscy mamy z nim problem.

  • Avatar
   Tytus
   Sep 15, 2021

   Udało się, zrobiłem kalibrację zakrywając czujnik ręką z ok 1500 jednostek zmieniło się na 3000 i działa znakomicie, mogę w końcu zakończyć rozmowę, bo wcześniej musiałem czekać, aż rozłączy się rozmówca. Dzięki.

   • Avatar
    Curio
    Sep 21, 2021

    Jak?

   • Avatar
    Curio
    Sep 21, 2021

    Jak to zrobiłeś? Ja próbuję i nic nie mogę zrobic

  • Avatar
   Pp
   Oct 21, 2021

   Cześć wszystkim, miałem ten sam problem z czujnikiem zbliżeniowym, no nie da się żyć jak trzeba zadzwonić do banku o przejść przez automat... Udało mi się to rozwiązać 'mechanicznie'. Najpierw ustaliłem gdzie jest czujnik światła i zbliżenia a następnie bardzo mocno scisnalem telefon w tym miejscu aż czujnik zadziałał :D wniosek: musiał się wypiąć gdy upadł na ziemię i trzeba go było wcisnąć tam na nowo. Udało się bez rozbierania telefonu. mam nadzieję że komuś ten komentarz i metoda pomoże Pozdrawiam

  • Avatar
   Janusz
   Nov 25, 2021

   Xiaomi Mi 11i miałem ten sam problem , że po skończonej rozmowie ekran był ciemny i nie mogłem się rozłączyć , dopiero jak rozmówca się rozłączył to był koniec rozmowy , xiaomi nie ma czujnika zbliżeniowego tylko czujnik światła , zrobiłem kalibracje i teraz śmiga jak należy .Ustawienia/O telefonie / Wszystkie parametry /wersja jądra -stuknąć trzy razy palcem/nr24 light sensor /przybliżyć do światła aż DAC pokaże ok 1000 jednostek i zapisać PASS.

Leave Your Comment