Wymiana szybki w Xiaomi czy może wymiana wyświetlacza ?

Wymiana szybki w Xiaomi czy może wymiana wyświetlacza ?

Wymiana szybki w telefonie Xiaomi czy całego wyświetlacza ? 

Zbita szybka to jedna z najpopularniejszych usterek które pomoże przytrafić się smartfonowi. Nasze nieformalne szacunki stanowią iż 80% wykonywanych napraw dotyczy wymiany wyświetlacza w Xiaomi. Dzisiejsze smartfony są projektowane w taki sposób aby pomimo zuchwałych sloganów o niezniszczalności ze zgrabnie wplątanym słowem Gorilla Glass w tle dostarczyć nam powodów do zdenerwowania przy kontakcie z podłożem.  Obecnie producenci smartfonów pracują nad modelami z podwójnym ekranem aby zabezpieczyć się przed sytuacją gdy smartfon upadnie na plecy, tak dobrze słyszycie już niedługo 100% szans na stłuczenie ekranu.

Pół żartem pół serio nasz dzisiejszy wstęp, załóżmy jednak, że nieszczęście miało już miejsce i tutaj rodzi się pytanie jakim plastrem opatrzyć powstałą ranę a zatem - czy wymienić zbitą szybkę czy może zdecydować się na wymianę wyświetlacza w Xiaomi ? 

Aby lepiej odpowiedzieć na to pytanie przybliżymy Państwu schemat konstrukcji ekranu naszego smartfona. Otóż nie zagłębiając się w poszczególne elementy natury inżynieryjnej można stwierdzić że konstrukcję która umożliwia Państwu oglądanie treści na smartfonie tworzy:

ramka wyświetlacza tzw. korpus telefonu + panel LCD (wyświetlacz) + szklana szybka.  Panel LCD jest połączony z szybką za pomocą plastrów kleju OCA tworząc wyświetlacz do telefonu. Wyświetlacz zaś jest osadzony w korpusie. 

Gdy upada nam smartfon uszkodzeniu mogą ulec wszystkie 3 elementy a więc ramka poprzez ukruszenie wygięcie, LCD poprzez rozlanie oraz szybka poprzez stłuczenie. 

W zależności od poupadkowego stopnia uszkodzeń naszego smartfona Xiaomi mamy do wyboru 3 możliwe rozwiązania:

 1. wymiana wyświetlacza na nowy oryginalny wyświetlacz
 2. wymiana wyświetlacza na wyświetlacz zamiennikowy OEM (original equipment manufacture)
 3. regeneracja starego ekranu tzw. wymiana szybki 

Wariant I - czyli wymiana na oryginalny nowy wyświetlacz to najprostsze, najefektywniejsze i zarazem ...najdroższe rozwiązanie problemu.  Warto również wspomnieć o tym iż w przypadku oryginalnych części sa one nierzadko trudno dostepne a powszechne deklaracje serwisów GSM o tym iż używane przez nich wyświetlacze są oryginalne należałoby wsadzić ...między bajki ;) Taki ekran jest identyczny jak ten montowany przez Xiaomi w montowni Foxconu tj. tam gdzie składane są smartfony Xiaomi.

Wariant II - wymiana wyświetlacza na zamiennik OEM wariant który cechuje się niższą ceną i nie ukrywajmy tego niższą jakością. Różnice pomiędzy wyświetlaczem oryginalnym a zamiennikiem można sprowadzić do kilku powszechnie występujących z tym, że uwaga nie wszystkie muszą się pojawić, ba, czasami może nie występować prawie żadna z tych negatywnych różnic. 

A do różnic należą: niższa maksymalna jasność ekranu niż w oryginale - utrudnienie przy użytkowaniu smartfona w dni słoneczne, gorsza responsywność panelu dotykowego - mniej precyzyjny dotyk, gorsze nasycenie barw - brzydsze barwy, bardziej krucha szyba nowego wyświetlacza - większa podatność na ponowne stłuczenia. 

wyświetlacz redmi note 6 pro

W praktyce wygląda to tak, że 80% ekranów montowanych na rynku do Xiaomi to zamienniki i da się z tym żyć, w niektórych modelach nie sposób rozrożnić je od swoich oryginalnych pobratymców.  Uwaga ! Jak ubezpieczacie swojego smartfona to liczcie się z tym, że wymienią Wam ekran na zamiennik i to często niskiej jakości dlatego nie ubezpieczajcie smartfona. Nie warto. 

Wariant III - wymiana szybki w Xiaomi . To rozwiązanie nie znajdzie zastosowania przy każdym upadku oraz co warto podkreślić nie w każdym Xiaomi da taki sam efekt. A dlaczego o tym poniżej:

Xiaomi w swoich smartfonach korzysta z 2 rozwiązań jeśli chodzi o ekrany dotykowe - pierwsze to wariant w którym szybka wyświetlacza zawiera w sobie panel dotykowy tzw. digitizer a zatem podczas stłuczenia szybki telefon może przestać reagować na dotyk.  W drugim wariancie zarówno d0tyk jak i obraz zawarte są bezpośrednio w panelu LCD zatem szybka stanowi tylko warstwę która oddziela nasze paluszki od gołego wyświetlacza. 

wymiana szybki redmi 4x

(wyświetlacz po separacji stłuczonej szybki osadzony w ramce - model Redmi 4X) 

Jeśli zdecydujemy się na wymianę szybki w starszych modelach Xiaomi a więc Redmi 4X, Redmi 4A, Redmi Note 4X, Redmi 3, Mi5, Mi5s Plus, Mi A1, Mi A2 lite należy pamiętać o tym, że dzięki takiej wymianie zachowujemy oryginalny LCD zatem kolory będą śliczne tak jak od nowości, jasność ekranu będzie nas oślepiać jak po wyjęciu z pudelka natomiast dotyk i twardość szkła nie będzie już taka jak ta fabryczna. Wynika to z faktu iż w tych modelach podczas wymiany szybki wymianie ulega również digitizer który odpowiada za dotyk.

wymiana szybki redmi 5 plus

(LCD Redmi 5 Plus po odseparowaniu zbitej szybki przed oczyszczeniem z resztek kleju OCA)

W pozostałych modelach jak Note 5, Note 6, Mi8 Lite, Mi A2, Pocophone i inne jedynym mankamentem przy wymianie szybki jest fakt iż nowa szyba nie będzie zawierać magicznej Gorilla Glass jak ta z fabryki oraz że powłoka oleofobowa czyli ta odpowiadająca za "niepalcowanie się" ekranu może byc trochę gorsza. Dotyk zostaje ten sam, LCD zostaje ten sam zatem tutaj to rozwiązanie jawi się jako bardzo pożądane. 

Na koniec warto powiedzieć, że nie zawsze mimo szczerych chęci uda się taką szybkę wymienić. Przeszkodą dla takiej wymiany może być: rozlany LCD, karygodnie potłuczone szkiełko w drobny mak lub poprostu uszkodzenie w trakcie procesu regeneracji. Należy nadmienić iż przeprowadzenie prawidłowej i solidnej regeneracji LCD wymaga sporo umiejętności, drogich maszyn oraz odpowiedniego pomieszczenia. O tym opowiemy Państwu w kolejnym artykule. 

23 Comments

  • Avatar
   Michał
   May 4, 2019

   Mam Xiaomi Pocophone F1 ze stłuczoną szybką ile będzie kosztować naprawa ?

   • Avatar
    Piotr
    Aug 18, 2019

    Oryginalny LCD do Pocophone F1 do końca sierpnia 2019 - 250zł, wymiana szybki tyle samo.

   • Avatar
    PKS
    Nov 8, 2019

    Szybka 169 zl

  • Avatar
   MAGDA
   Aug 25, 2019

   Witam, mam model Xiaomi Mi A1 stłuczony ekran ale wszystko działa prawidłowo czy w tm wypadku mozna wymienic sam ekran bez wyświetlacza? jesli tak ile będzie kosztować?

  • Avatar
   Gregory
   Aug 27, 2019

   Witam, jaka jest cena wymiany szybki w Mi Mix 3?

  • Avatar
   Michał Matwiejczuk
   Sep 2, 2019

   Mam mi mix 2s z pobitą szybką, ale przy wyświetlaniu czarnego obrazu prześwitują w kilku miejscach czerwone i niebieskie pixele . Jak naprawić i ile to by kosztowało u was

  • Avatar
   Piotr
   Sep 6, 2019

   Witam Ekran LCD do mi note 2 jaka cena z wymianą?

  • Avatar
   kriso13
   Sep 15, 2019

   Bardzo dobtry artykukuł z którerego niczego się nie dowiedziałem

  • Avatar
   Przemek
   Oct 10, 2019

   M1 a3 uszkodzony LCD, ile wymiana?

  • Avatar
   Alex
   Oct 15, 2019

   Ja musiałem zdecydować się na wymianę wyświetlacza s8 w moim samsungu. Sama szybka okazała się niewystarczająca.. ;(

  • Avatar
   Krysia
   Oct 30, 2019

   Dzień dobry, właśnie zepsułam nowy telefon Xiaomi Mi 9t. Ile kosztuje wymiana wyświetlacza? W ogóle się nie odpala, bo nadepnęłam na niego na żwirku.

  • Avatar
   MarekBrzostek
   Nov 15, 2019

   Witam. Proszę o pomoc . Po wymianie wyświetlacza xiaomi model MEG7 odstaje ramka. Po pierwszej reklamacji poprawiono i odstaje tylko od góry tzn jest szczelina.Pan z Serwisu Media markt bo tam niestety oddałem do naprawy po mojej drugiej reklamacji stwierdził że jest uszkodzona ramka. Ja wiem że nie była wszystko było szczelne dookoła. Wyświetlacz był uszkodzony lewy dolny rożek. A ramka teraz odstaje od góry tak jak by wyświetlacz był za gruby. Proszę mi powiedzieć czy coś da się z tym zrobić i czy możliwe żeby cos nie dopasowali przy wymianie. Mojej drugiej gwarancji nie uwzględnili. Pozdrawiam. Marek

  • Avatar
   Ola
   Jan 16, 2020

   Mam pobity wyświetlacz w redmi 5a ile to będzie kosztować

  • Avatar
   Ola
   Jan 16, 2020

   Mam pobity wyświetlacz w redmi 5a ile to będzie kosztować

  • Avatar
   Pritchett
   Feb 1, 2020

   <a href="https://uselesslyweb.com/product/tardis-van-gogh-wallpaper-jacket-printing-merch/">Tardis Van Gogh Wallpaper</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/product/protoss-wallpaper-t-shirt-printing-merchandise/">Protoss Wallpaper</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/product/kylo-ren-wallpaper-t-shirt-printing-merchandise-9/">Kylo Ren Wallpaper 9</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/">Useless Websites</a>

  • Avatar
   tomasz
   Feb 9, 2020

   Ile kosztuje wymiana szybki mi 9t ,ile to czasu trwa,pozdr

   • Avatar
    elena
    Feb 24, 2020

    800 zl wzwyz

  • Avatar
   Mariusz
   Feb 28, 2020

   ile kosztuje wymiana szybki w Xiaomi Redmi 5?

  • Avatar
   Jakub
   Mar 28, 2020

   Ile kosztuje wymiana szybki Xiaomi mi mix 3 ?

  • Avatar
   PatGuz
   Jun 3, 2020

   Ile kosztuje wymiana wyświetlacza w Xiaomi mi note 2?

  • Avatar
   Agata
   Jun 29, 2020

   Dzień dobry. Mam Xiaomi mi note 10 z pękniętą szybką (wyświetlacz cały) i potłuczonymi plecami. Jaki jest koszt naprawy tych uszkodzeń?

  • Avatar
   Marta Kochańska
   Jul 17, 2020

   Bardzo dużo ciekawych i cennych informacji na temat pękniętego ekranu w telefonie znalazłam ostatnio https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/co-zrobic-z-peknietym-ekranem-smartfona Od niedawna mam nowego smartfona i postanowiłam zamówić szkło hartowane i odpowiednie etui. Mam nadzieję, że teraz ekran nie pęknie.

  • Avatar
   SZYMON LUBIE XIAOMI!!!1
   Jul 21, 2020

   hej ja mam telefon xiaomi redmi 7 ale ekran jest naprawde do wymiany bo są czarno czerwono niebieskie kreski a najwięcej jest czarnego ;-; i pytam ile za naprawe? bo nwm xD

Leave Your Comment